Як уберегти собаку від Бабезіозу (піроплазмозу)?
Бабезіоз (пироплазмоз) - це небезпечне паразитарне захворювання, яке дуже часто зустрічається у домашніх собак.Незважаючи на серйозні досягнення в розробці препаратів для боротьби з цією недугою і розуміння патогенезу захворювання, Бабезіоз залишається важливою клінічною проблемою в багатьох країнах. Досі залишаються невирішеними питання передачі інфекції та її патофизического механізму, а також невирішені питання в діагностиці і терапії інвазії.
Бабезіоз -це захворювання з потенційно серйозними наслідками, тому навіть після одужання тварина потребує в подальшому спостереженні ветлікаря. Цуценята та літні собаки найбільш сприйнятливі до цього захворювання і входять в підвищену групу ризику.
Збудники - бабезии - відносяться до загону найпростіших, атакують еритроцити. Всі збудники бабезіозу мають свої особливості:
- викликають різну ступінь тяжкості захворювання,
- мають різний ареал поширення в світі,
- їх переносниками є різні види кліщів.
18 областей України та Автономна Республіка Крим визнані неблагополучними щодо бабезіозу собак. За статистикою 71% випадків бабезіозу припадає на собак віком 1 - 5 років, без лікування летальність досягає в 80% випадків. Застосування профілактичних препаратів по боротьбі з кліщами знижує ризик захворювання на 96%. Самці більш сприйнятливі до цього захворювання, а клінічний прояв починається при ураженні всього лише 3 - 5% еритроцитів.
В Україні останнім часом крім випадків зараження основним збудником - великої бабезией Ст. canis - зустрічаються випадки зараження Babesia canis rossi, яка викликає смертельний результат навіть при лікуванні, а також малкою бабезией B. gibsoni.
Давайте розберемося як відбувається захворювання бабезиозом у тварини. Після укусу зараження відбувається через 24 - 48 годин. Так як бабезии знаходяться в слинних залозах кліща, то вони з укусом потрапляють в кров тварини.Після цього вони потрапляють в еритроцити і починають розмножуватися вегетативно шляхом ділення клітин. Імунна система собаки розпізнає поразку і починає їх атакувати. Але в результаті гинуть не тільки бабезии, але і еритроцити собаки.
Типові ознаки захворювання у собак:
- анемія середнього або високого ступеня,
- висока температура,
- відсутність апетиту,
- млявість,
- блідість або жовтяничність слизових оболонок,
- наявність крові в сечі,
- спленомегалія,
- почастішання пульсу, серцебиття, дихання.
Для підтвердження захворювання і виявлення виду збудника рекомендується провести клінічний аналіз крові або мікроскопію мазків крові, забарвлених по Романовському-Гімзе або Райту. Останній спосіб є найбільш ефективним та доступним методом діагностики.
Прфилактика та захист від укусів собак паразитів.
Всі ми прекрасно знаємо одне золоте правило: "Профілактика захворювання ефективніше і дешевше", але не завжди його дотримуємося. На сьогоднішній день існує безліч засобів захисту, на будь-який смак і достаток. Ми повинні чітко пам'ятати, щоб захист був найбільш ефективним, ми в першу чергу повинні використовувати той чи інший препарат, враховуючи вагу собаки, спосіб життя, місце проживання, захоплення. Розглянемо докладніше деякі препарати.
Найбільш ефективним є використання таблеток нового покоління, таких як Бравекто (Bravecto), Некс Гард (NexGard). Таблетки підбираються виходячи з ваги тварини і захист триває 12 тижнів після застосування. Перед застосуванням рекомендується обробити собаку антигельмінтною препаратом. Будь-який засіб захисту заборонено застосовувати хворому або ослабленому тварині.
Краплі спот-он. Якщо ми віддали перевагу цьому методу захисту, тоді ми повинні знати, сто діючі речовини крапель діють тільки в жировому шарі собаки. Наносити їх потрібно не раніше, ніж через 48 годин після купання і вздовж всієї лінії хребта. Якщо ми наносимо препарат після купання і точково в одне місце на холці, результат буде нульовий, оскільки діючої речовини ніде розчинитися і краплі просто стечуть з собаки. Якщо ми після нанесення викупаємо тварина, то отримаємо теж саме. В цілях економії багато купують краплі, розраховані для меншої ваги собаки, не розуміючи, що концентрація діючої речовини буде недостатньою. Хотілося б запропонувати ряд ефективних крапель спот - он, які при правильному використанні мають високі показники захисту: Рексолін плюс, Фипрекс, Фронтлайн Комбо, Адвантікс, Вектра 3D, Інспектор. Всі краплі з різними діючими речовинами, такими як фіпроніл, імідоклопрід, перметрин.
Особливе місце серед засобів захисту займають нашийники Форесто, Килтикс, Скалибор, Палладіум Ультра захист, Превентик. Нашийник повинен щільно сидіти на собаці. Між собакою і нашийником повинно проходити два пальці. Якщо нашийник бовтається, то ступінь захисту знижується. Повна дія препарату досягається через 2-4 доби. Якщо нашийник водостійкий, то його знімати під час купання не слід, а головне пам'ятати, що застосування засобів для купання, знижує дію будь-якого нашийника.
Для досягнення максимального ступеня захисту, слід комбінувати захисні препарати(краплі і нашийник, таблетка нашийник). Після відвідування місць, де велика загроза укусу кліща, собаку слід уважно оглядати, так як існує різновид кліщів, на які ефективність захисного препарату поширюється мінімально.
Сезон кліщів приносить чимало клопотів для господаря і його вихованця, але при правильному застосуванні та комбінації захисних засобів, негативні моменти зводяться до мінімуму. Бережіть своїх улюбленців!!!
- SA-45 – один на все случаи жизни!VitamAll SА-45 – это настоящая палочка-выручалочка для всех питомцев!Повна версія статті
- Salmon Oil, або Універсальний еліксир здоров'я тварин.Чому лососеве масло краще риб'ячого жиру? Різниця між риб'ячим жиром і лососевим маслом все-таки є!Повна версія статті